Kiedy woda nie wystarcza…

Higiena dziecka, niezależnie od wieku pociechy, zawsze spędza sen z powiek rodzicom i opiekunom. Inaczej dba się o czystość niemowlaka, a inaczej w przypadku nastolatka. Jednak w każdym momencie życia dobrze jest sięgać po dobre i sprawdzone kosmetyki dla dzieci.

Dlaczego sama woda nie wystarczy?

Przede wszystkim, trzeba uświadomić sobie, że współczesny świat pełen jest kurzów i zanieczyszczeń. Nie chodzi tutaj o śmieci widoczne gołym okiem, ale o wszelkie mikroskopijne drobinki unoszące się w powietrzu i wnikające w naszą skórę. Takiego rodzaju zabrudzeń nie da spłukać się samą wodą. Tylko odpowiednio dobrany kosmetyk może je zmyć. Drugim aspektem jest stan naszych wód i jego wpływ na skórę. Oczywiście, każda kropla spływająca z kranu spełnia normy określone przepisami, ale wszystkie parametry mają dość szerokie widełki, dlatego nawet zwykła, czysta woda może podrażniać delikatną skórę dziecka. Wszystkie środki myjące zmiękczają wodę, a całe ciało chronią i nawilżają.

Mydło mydłu nierówne

Kosmetyki dla dzieci są specjalnie dla nich kierowane i nie jest to wymysł producentów. Dzieci, a szczególnie to najmniejsze, są bardzo narażone na powstawanie odparzeń, wyprysków i skórnych reakcji alergicznych, które mogą powodować ból, swędzenie czy pieczenie. Dbając o komfort milusińskich należy stosować preparaty skierowane właśnie dla nich. Wartym zaznaczenia jest, że dojrzała skóra ma nieco winne wymagania, dlatego rodzice i ich dzieci powinni mieć odrębne kosmetyki, skierowane do ich wieku i potrzeb.

Dobre, czyli jakie?

Wybór kosmetyków dla dzieci jest ogromy. W zależności od wieku pociechy, można znaleźć różne mydła, płyny, szampony, odżywki, kremy, oleje i wiele innych. Jak wybrać właściwy? Przede wszystkim dobrze wsłuchać się w potrzeby dziecka i starać się je zaspokoić. Jeśli nasz maluch ma suchą skórę to należy wybrać preparat nawilżający i natłuszczający. Nie ma potrzeby sięgać od razu po kosmetyki skierowane dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Dobre kosmetyki to te jak najbardziej naturale, bez specjalnych substancji zapachowych i koloryzujących. Substancje, których watro szukać w kosmetykach dla dzieci:

  • lanolina,
  • olej lniany,
  • olej migdałowy,
  • olej kokosowy,
  • ekstrakty roślinne (rumianek, owies),
  • prowtamina B5,
  • gliceryna.

Jak często i jak dużo?

Każdego kosmetyku używamy tylko tyle ile potrzeba, nigdy więcej. Na początek można aplikować nieco mniej preparatu, aby sprawdzić czy naszemu maluszkowi pasuje taki zapach i konsystencja. Już niemowlaki mają swoje upodobania i próbują je wyrażać. Nie można również zapomnieć, że każdy preparat może nieco uczulić, szczególnie przy pierwszym użyciu lub gdy źle go stosujemy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *